Vírusy v mobiloch

Mobilné vírusy sa primárne zameriavajú na smartfóny a iné prenosné dátové zariadenia ako PDA-čka a tablety. Prvý takýto druh vírusu bol identifikovaný v roku 2004, keď spoločnosť s názvom Ojam vytvorila protipirátskeho trójskeho koňa a zakomponovala ho do svojej hry Mosquito. Vírus posielal SMS správy priamo do spoločnosti a to bez vedomia majiteľa „nakazeného“ zariadenia. Ojam bol v neskorších verziách hry nútený tento neželaný kód odstrániť.
Na prvého naozajstného škodcu si používatelia mobilov museli počkať až do roku 2010. Istý SMS trojan vtedy nakazil množstvo zariadení fungujúcich na platforme Android a tajne rozposielal správy na nie práve najlacnejšie čísla. Toto nemilé prekvapenie sa majitelia „nakazených“ mobilov dozvedeli zväša až po príchode horibilne vysokej faktúry.
Aby sa necítili používatelia iOS ukrátení, ani oni sa už nemôžu cítiť bezpečne. Zariadenia s populárnym jabĺčkom na chrbte ohrozuje malware s vlastnosťami červa. Infikované zariadenie automaticky nakazí všetky ostatné nachádzajúce sa v rovnakej sieti a kyberkriminálnikovi poskytne neobmedzený prístup k všetkým funkciám a dátam bez povšimnutia legitímneho majiteľa.
Ako je zrejmé, škodlivý software sa už dávno netýka iba domácich počítačov a notebookov. Taktiež nestačí nenavštevovať podozrivé weby. Profesionálna ochrana mobilov by preto mala byť nevyhnutnou výbavou každého zodpovedného človeka, ktorý chce mať svoje dáta a peniaze v bezpečí.