Tablety a ich bezpečnosť

By admin | Mobile security, Tablety
6 júla 2012

Častá otázka, ktorú si kladú čerství majitelia tabletov je: „Potrebujem vôbec antivírus? Veď tablet nie je počítač.“. V prvom rade treba na pravú mieru uviesť tvrdenie, že tablet nie je počítač – tablet, i napriek tomu, že nemá samostatnú klávesnicu a neváži päť kíl, skutočne počítačom je. No a na otázku či tabletu treba antivírus je najlepšie odpovedať protiotázkou: „Používate na svojom tablete internet?“. Kyberkriminálnici (aka „hackeri“), niektoré vlády a organizácie urobili z internetu veľmi nebezpečné miesto. Odporúča sa preto, aby každé zariadenie, ktoré sa pripája na internet, vrátane tabletov, malo poriadnu ochranu čiže antivírus.
Len v USA bola minulý rok cez internet ukradnutá identita 10 miliónom ľudí. A to všetko iba v dôsledku nedostatočnej digitálnej ochrany.
Veľmi dôležitou zásadou bezpečného používania tabletu je i častá aktualizácia jeho operačného systému a niektorých pridružených prvkov ako napríklad Java a Flash. Odporúča sa túto aktualizáciu vykonávať výhradne prostredníctvom prednastavených oficiálnych kanálov. Prvá aktualizácia by mala byť vykonaná ešte skôr, ako začnete samotný tablet bežne používať. Vám síce môže pripadať ako nový, no od jeho výroby prešlo pravdepodobne niekoľko mesiacov a nové verzie softvérov už určite čakajú na svoju inštaláciu.
Váš tablet bude po čase obsahovať veľké množstvo kontaktov, mailov, čísiel, dokumentov alebo pesničiek. Ich strata by bola pre vás istotne veľmi bolestivá. Preto je nevyhnutné tieto dáta pravidelne zálohovať, aby ste v prípade straty alebo poškodenia o nič neprišli.
No a ako sme začali, tak aj skončíme – nikdy nezabúdajte na kvalitný a aktuálny bezpečnostný softvér.
Žiadna ochrana nie je stopercentná, no kombináciou vyššie spomenutých zásad znížite možnosť nákazy nebezpečným kódom na minimum. Budete si tak môcť nerušene a dosýta vychutnávať všetky skvelé funkcie, ktoré súčasné tablety ponúkajú.