Smartfóny a ich bezpečnosť

By admin | Mobile security, Smartfony
6 júna 2012

Kedysi dávno bol telefón skutočne iba telefónom. Jediné čo dokázal bolo prijímať a vytvárať hovory. Jediná obava súvisiaca s bezpečnosťou bol v tých dobách strach, či nás niekto nepočúva za dverami. A abrakadabra – vitajte v roku 2012. Priepasť medzi mobilmi a počítačmi odrazu zmizla. V podstate je váš smartfón výkonnejší a obsahuje viac funkcii ako bežný osobný počítač spred desiatich rokov.
S prudkým pokrokom však prudko vzrástli i bezpečnostné hrozby. Mať množstvo informácii – osobných aj firemných – pokope, robí z vášho zariadenia lákavý cieľ pre všakovakých „zlých chlapcov“. Našťastie sú tu však i „dobrí chlapci“ z ESET-u, ktorí sa starajú o to, aby vaše dáta ostali skutočne len a len vaše.
Je teda bezpečnosť smartfónov naozaj dôležitá? Odpoveď je krátka a jednoznačná: áno! Hrozby vašej mobilnej komunikácie nie sú vždy ľahko rozpoznateľné. Rôznia sa od jednoduchých (keď niekto nájde váš mobil a prečíta si maily) po vysoko komplexné (trójske kone, vírusy, aplikácie tretích strán, ktoré odosielajú vaše dáta).
Trójske kone, vírusy a malware:

  • Nebezpečný softvér sa nenachádza iba na pochybných stránkach s pirátskym obsahom. Častokrát sa ho podarí „prepašovať“ i do oficiálnych obchodov s aplikáciami. Ako sa teda účinne brániť? Jednoducho: stiahnuť si kvalitný antivírus. Ušetrí vás tak od nechutných skriptov automaticky odosielajúcich SMSky a MMSky z vášho mobilu ako i nepríjemným únikom dát.
  • Niektoré aplikácie tretích strán zdieľajú aj to, čo by nemali. Keď inštalujete takúto aplikáciu, zväčša jej manuálne povoľujete niektoré funkcie. Ide napríklad o prístup k lokalizačným službám, kontaktom a podobne. Buďte preto opatrní a prezieraví a aplikácii, ktorej nedôverujete, radšej nepovoľte prístup k žiadnym citlivým údajom.
  • Ktorý operačný systém je najbezpečnejší? Všetky popredné operačné systému robia neustále výrazne pokroky smerom ku komplexnej bezpečnosti užívateľských dát. Všeobecne sa však tvrdí, že BlackBerry so svojim šifrovaním, ktoré dokonca zahŕňa i externé SD karty, patrí k zlatému štandardu bezpečnosti medzi smartfónmi.