Ako chrániť jednotlivé typy smartfónov pred únikom dát?

By admin | Mobile security, Smartfony
6 mája 2012

Rôzne typy zariadení používajú rôzne formy a úrovne ochrany. Ako teda vyzerá prvá línia ochrany u jednotlivých značiek?
-Android: Pred časom používal iba uzamykanie displeja prostredníctvom špeciálneho znaku, ktorý bolo treba „nakresliť“ prstom. Nové verzie systémov však podporujú aj PIN kódy a heslá. Pribudla i možnosť automatického uzamknutia obrazovky po uplynutí istej doby nečinnosti. Ak sa však rozhodnete ostať pri klasickom zamykaní cez kreslený znak, odporúčame čo najzložitejší vzor, ktorý sa aspoň raz cez seba pretne.
-BlackBerry: Keď prejdete z domácej obrazovky cez nastavenia – bezpečnostné nastavenia a všeobecné nastavenia, zobrazí sa vám možnosť nastavenia bezpečnostného hesla i časového uzamykania displeja. Spolu s kvalitným šifrovaním ide o celkom dostatočné bezpečnostné opatrenia.
-iOS: Sprvoti sa bolo možné chrániť iba štvormiestnym PIN kódom, čo nebolo veľmi ideálne. V súčasnosti však už nechýba možnosť i viacciferných kódov, časovej zámky ba dokonca vymazania kompletného obsahu Iphone-u po niekoľkonásobnom chybnom zadaní kódu.
-Windows Phone – V nastaveniach ponúka klasickú možnosť zadania bezpečnostného kódu na displej ako i jeho časové uzamknutie pri dlhodobejšej nečinnosti.

To bola najzákladnejšia prvá línia ochrany dát vo vašom smartfóne, ktorá dobre poslúži hlavne pri strate alebo krádeži. No čo robiť pri obavách pred zložitejšími útokmi na vaše dáta? Pre tento prípad je tu oveľa silnejšia, takzvaná druhá línia, ktorú si môžeme podľa značiek rozdeliť do dvoch kategórii:

Android, BlackBerry a Windows Phone – Ak váš operačný systém patrí do tejto kategórie, máte skutočne šťastie. Tieto značky totižto podporujú skvelé aplikácie tretích strán, vrátane Mobile Security od ESET-u, ktoré dokážu váš smartfón nie len účinne chrániť, ale na diaľku i kompletne zmazať celý jeho obsah. Nechýbajú ani také vychytávky ako sledovanie mobilu cez GPS, zálohovanie dát a blokovanie cudzích SIM kariet.

iOS – Vymazanie dát na diaľku je pre Iphone trochu náročnejšie. Ak máte softvér 4.2. a vyšší, môžete si z App Store stiahnuť aplikáciu s názvom Find My Phone. Aplikácia ponúka po registrácii konta i možnosť GPS trackingu. Pri starších modeloch je však konto spoplatnené sumou $99 ročne.

Majte na pamäti, že vyššie spomenuté postupy a aplikácie sú zaručené postupy ako poskytnúť svojim dátam najvyššiu možnú ochranu. Vďaka nim sa už navyše podarilo zatknúť nejedného zlodeja a prinavrátiť tak smartfón pôvodnému majiteľovi.

Antivírus do mobilu